Hoppa till innehåll

15 mars 07.27, Sammanfattning natt, Norrbottens län

Klockan 00-07, tre personer har omhändertagits för fylleri och en person har medtagits för provtagning efter misstanke om narkotikabrott.

Polisen har även utfört ett flertal kontroller av personer och fordon som inte resulterat i någon brottsmisstanke. Polisen har även tagit upp anmälan gällande misshandel i krogmiljö.

Här följer ett urval av nattens händelser:

00:09 Rattfylleri, Piteå
Polis stoppar och kontrollerar en personbilsförare i Piteå. Misstanke uppstår om att föraren, en man i 25-årsåldern, är påverkad av narkotika. Provtagning utförs och resultatet får visa om brott begåtts. En anmälan gällande misstänkt rattfylleri och ringa narkotikabrott, eget bruk, ska upprättas.

03:10 Misshandel, Luleå
Polis som arbetar i centrala Luleå tar upp anmälan gällande misshandel på Rådhustorget. Enligt initiala uppgifter var fyra män i 20-årsåldern inblandade. Patrullen skjutsar en av dem till akuten.

Dela gärna detta inlägg:

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Alla blåljus för hela Norrbotten.