Alby, Fittja, Hallunda och Norsborg där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Tuna och Storvreten där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Farsta, Farsta strand och Hökarängen där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Hagsätra och Rågsved där polisen bevakar med UAS
Bild1/28
Brandbergen där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Jordbro där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Flemingsberg och Visättra där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Skogås där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Vårby, Vårby Gård och Masmo där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Bro där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Kallhäll där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Kungsängen där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Akalla, Husby och Kista där polisen bevakar med UAS
Bild1/28
Hjulsta och Tensta där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Rinkeby där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Bredäng och Sätra där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Johannesdal, Vårberg och Skärholmen där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Märsta där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Sollentuna där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Upplands Väsby där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Centrala Södermalm där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Hammarby Sjöstad där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Mariakvarteret där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Västra Södermalm där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Täby där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Vallentuna där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Åkersberga där polisen bevakar med UAS.
Bild1/28
Hässelby strand, Hässelby gård och Vällingby där polisen bevakar med UAS.
Beslutet att kamerabevaka flertalet områden i region Stockholm genom Unmanned Aerial Systems (UAS) har förlängts. Detta innebär att polisen kan komma att bevaka 28 områden i region Stockholm från och med den 7 januari.
I februari 2023 gick polisen i Stockholm ut med att ett beslut hade fattats att kamerabevaka stora delar av region Stockholm med hjälp av Unmanned Aerial Systems (UAS), även så kallade drönare. Nu har Polismyndigheten fattat beslut om att fortsätta kamerabevaka 28 områden i region Stockholm med UAS. Beslutet gäller från och med den 8 januari till och med den 4 mars.
Syftet med användningen av UAS är att förebygga, förhindra och upptäcka brott samt underlätta och möjliggöra utredning och bevisning av inträffade brott. Samtliga berörda områden framgår av bilderna ovan.
Om kameraövervakning med UAS
UAS står för unmanned aerial system vilket är polisens system för obemannade flygfarkoster, även känt som drönare.
Polismyndigheten har rätt att under viss tid bedriva kamerabevakning av en plats dit allmänheten har tillträde, om det av särskild anledning finns risk för allvarlig brottslighet och syftet med bevakningen är att förebygga, förhindra eller upptäcka sådan brottslig verksamhet eller utreda eller lagföra sådana brott.
Polisen har också rätt att använda filmmaterial i utrednings- och lagföringsarbete. Materialet kan komma att användas som bevismaterial i en rättegång, vilket kan vara avgörande om det till exempel saknas vittnen.